Mediální plánování je alfou a omegou návratnosti reklamních investic
- Vyhodnoťte, zda je mediální prostor určen pro vaši firmu a vaše omezené rozpočty nebo jej přenecháte obřím korporátům.
- Zkompilujte nejvhodnější kombinaci médií (media mix), jež udeří ve správný čas a na správném místě do publika, které toužíte oslovit.
- Staňte se blízkým partnerem několika novinářů či publicistů (media list), kteří vaše témata dlouhodobě přiblíží čtenářům (kdo vytrvá, vyhraje).
- Připravte mediální kampaně na minutu přesně, dle rozmarů zákazníka, trhu i sezónnosti podnikání.
- Hodnoťte a radujte se z jasně podložené zpětné vazby (většinou).
Plánování
Media plán zvládne vytvořit s trochou cviku a času každý z vás. Košatost realizace bude přímo úměrná finančním prostředkům. Nicméně u kreativy to bude právě naopak – kde nejsou peníze, musí přijít na řadu skvělý nápad.
1. Sestavte mediální mix
- Specifikujte cílovou skupiny, do které se chcete „opřít“.
- Navrhněte rozpočet, který jste ochotni investovat po vámi zvolenou dobu.
- Vyberte relevantní mediální prostor, který je pro vás cenově dostupný (máte na výběr media jako tisk, rozhlas, kino, outdoor, eventy, případně televizi a samozřejmě internet – o jednotlivém mediálním prostoru a dílčích formách více zde).
- Zjistěte o vybraném médiu daleko více. Na jaké publikum se zaměřuje, jaký je redakční plán, stěžejní témata. Velikost nákladu a geografické cílení. Formy a místa distribuce. Zásah. Termíny uzávěrek a vydání…. Nevěřte všemu, co píší a údaje si ověřte. Stačí selský rozum.
- Vyberte vhodné formáty prezentace (více o formátech zde).
- Prověřte nabídku cen a možných slev při dlouhodobé spolupráci.
- Vyberte konečný seznam medií a jeho formy.
2. Založte si mediální list
- Vytvořte „mediální“ CRM (databáze kontaktů i komunikace s novináři).
- Zjistěte kontakty na inzertní či obchodní oddělení. Nejlépe konkrétní osobu.
- Vypátrejte kontakty na novináře, publicisty, jejichž zaměření a práce ladí s vašimi plány (tel., e-mail, FB, Twitter…).
- Zjistěte o daném kontaktu více informací (o čem specifickém píše, co se o něm říká, co jej eminentně zajímá, kde jej můžete zastihnout…).
- Vytvořte si místo, kam budete ukládat informace o vaší komunikaci (paměť bývá krátká a hlavně nepřenositelná).
- Sledujte, co o vás uveřejnili a buďte svému „kontaktu“ k dispozici, když to slíbíte.
3. Načasujete mediální plán
- Velmi bedlivě si zjistěte termíny uzávěrek pro dodání podkladů poskytovatelům reklamního prostoru.
- Naplánujte termíny tvorby obsahů. Dle harmonogramu kampaně, dle uzávěrek medií, dle času copywritera, grafika či tvůrce videa.
- Dle uzávěrek, rozpočtu a dohody vytvořte časový harmonogram mediální kampaně (kdy se uveřejní rozhlasový spot, kdy příspěvky na sociálních sítích, kdy tisková zpráva, kdy se vylepí venkovní reklama) a dejte si pozor, aby každé médium kopírovalo fázi kampaně. Ať se vám nestane, že např. kampaň na soc. sítích a PPC či bannery proběhnou při začátku prodejní kampaně, ale PR a tiskové zprávy prošvihly uzávěrku.
- Vše pěkně spočítejte. A to včetně návrhů a výroby reklamních sdělení i ceny nosičů, práce copywritera, grafika… A stanovte výslednou cenu.
4. Vyhodnoťte účinnost
Pravdou je, že účinnost některých médií se velmi špatně hodnotí. Zejména se skromnými rozpočty. Ten by většinou spolknul jenom monitoring situace před a po kampani. Vyhodnocujte tedy tam, kde se to dá. S nástroji, které jsou k dispozici. Všude jinde budete muset použít vlastní zkušenosti a odhad.
Stáhněte si vzor média plánu a vyhodnoťte, zda se vám investice času i finančních prostředků do masmédií vyplatí.